30 vite nga referendumi për pavarësi të Kosovës

Aktuale

30 vite nga referendumi për pavarësi të Kosovës

Më: 26 shtator 2021 Në ora: 07:48
30 vite nga referendumi për pavarësi të Kosovës

​Më 26 shtator të vitit 1991është mbajtur referendumi për shpalljen e Kosovës shtet të pavarur.

Në këtë ditë, me shumicë absolute janë deklaruar pro pavarësisë së Kosovës me ç’rast u vërtetuan edhe Deklarata e Pavarësisë dhe Kushtetuta e Republikës së Kosovës që u patën miratuar një vit më parë dhe u pasuan me mbajtjen e zgjedhjeve të para demokratike, parlamentare e presidenciale, të vitit 1992.

Referendumi për Pavarësinë e Kosovës u shënua në të gjitha dokumentet relevante ndërkombëtare si një akt sublim i vullnetit politik të popullit të Kosovës.

Në Referendumi për Pavarësinë e Kosovës morën pjesë 914,802 votues dhe 99.98% votuan pro pavarësisë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat