Arifi tregon cili do jetë angazhimi i tij në bisedimet me Serbinë - Bota Sot
Arifi tregon cili do jetë angazhimi i tij në bisedimet me Serbinë

Aktuale

Arifi tregon cili do jetë angazhimi i tij në bisedimet me Serbinë

Më: 12 janar 2018 Në ora: 20:33
Avni Arifi

Avni Arifi, i emëruar nga kryeministri i Kosovës shef i negociatave me Serbinë, ka dhënë një intervistë për Kk, ku ka shpjeguar se cili do të jetë roli i tij në këto bisedime.

Arifi ka bërë me dije se megjithatë bisedime do të udhëhiqen nga Presidenti, por që ai do të merret me implementimin e marrëveshjeve që arrihen në dialogun në Bruksel.

“Bisedimet janë të koncentruar tek presidenti, ndërsa qeveria merret me aspekte teknike që duhet të koordinohen nga qeveria”.

“Kanë mbetur pjesë pa u implementuar dhe ka shqetësime që qeveria e Kosovës nuk ka pasur një kohë të gjatë person përgjegjës për këtë punë. Kjo detyrë më është besuar mua sot dhe do të merrem me implementimin e marrëveshje që nënshkruan Kosova”.

“Unë do jem vetëm një koordinator. Ne synojmë një strategji që involvon të gjitha palët për çdo marrëveshje”.

“Kjo temë, bisedimet me Serbinë, i përket çdo qytetari të Kosovës, pasi flasim për çështje që përcaktojnë të ardhmen”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera