Ministria urdhëron ndalimin e shitjes së duhanit dhe alkoolit personave nën 18-vjeç - Bota Sot
Ministria urdhëron ndalimin e shitjes së duhanit dhe alkoolit personave nën 18-vjeç

Aktuale

Ministria urdhëron ndalimin e shitjes së duhanit dhe alkoolit personave nën 18-vjeç

Më: 5 nëntor 2018 Në ora: 19:57
Urdhëresë – Ministria e Tregtisë dhe Industrisë

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë (MTI) ka lëshuar urdhëresë për Inspektoratin e Tregut, e cila urdhëresë ka për qëllim të ndalojë dhe sanksionojë shitjen, shërbimin dhe dhurimin e duhanit dhe pijeve alkoolike personave nën moshën 18 vjeç.

Ministri Endrit Shala ka shkruar se kjo urdhëresë obligon Inspektoratin për zbatimin me përpikëri të nenit 15 të Ligjit Nr 06/L-034 për Mbrojtjen e Konsumatorit.

“Kjo urdhëresë ka për qëllim të ndalojë dhe sanksionojë shitjen, shërbimin dhe dhurimin e duhanit dhe pijeve alkoolike personave nën moshën 18 vjeç”, ka shkruar ai në Facebook..

Tutje thuhet se kjo urdhëresë obligon të gjitha pikat e shitjes në territorin e Republikës së Kosovës që aty ku janë të ekspozuara për shitje dhe shërbim këto produkte, të vendosin shenjat për ndalimin e shitjes dhe shërbimit të produkteve të Duhanit dhe Pijeve Alkoolike, personave më të rinj se tetëmbëdhjetë (18) vjeç.

“Të gjitha pikat e shitjes që u shesin dhe shërbejnë të miturve Duhan dhe Pije Alkoolike, do të ndëshkohen në përputhje me legjislacionin në fuqi”.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...