Berisha: Bashkimi i shqiptarëve në një shtet është domosdoshmëri - Bota Sot
Berisha: Bashkimi i shqiptarëve në një shtet është domosdoshmëri

Aktuale

Berisha: Bashkimi i shqiptarëve në një shtet është domosdoshmëri

Më: 28 nëntor 2018 Në ora: 07:46
Ish-kryeministri dhe ish-Presidenti i Shqipërise, Sali Berisha

Ish-kryeministri dhe ish-Presidenti i Shqipërise, Sali Berisha, ka folur në lidhje me bashkimin e mundshëm të Shqipërisë dhe Kosovës.

Berisha ka deklaruar se bashkimi nuk bëhet me deklarata boshe, por duhet bërë veprime konkrete, si njohja e shtetësisë, hekurudhë etj.

“Do të bashkohesh? Ndërto hekurudhën. Do të bashkohesh? Njehëso dy shtetësinë. Do të bashkohesh. Duhet bërë hapa konkret. Hajde të bëjmë hapa të vazhdueshëm në këto drejtime dhe pastaj shohim.

“Bashkimi i shqiptarëve në një shtet është një gjë e domosdoshme, por duhet bërë në mirëkuptim më partnerët ndërkombëtarë”.

“Albanofobia ka qenë për fqinjët tanë doktrina më raciste dhe më çnjerëzore. Ne nuk duhet të shkojmë drejt konflikteve, por drejt paqes”, ka thënë ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...