‘Çmendën’ tifozët serbë, basketbollistët malazezë të Buduçnostit i quajnë ‘shiptari’ - Bota Sot
‘Çmendën’ tifozët serbë, basketbollistët malazezë të Buduçnostit i quajnë ‘shiptari’

Basketboll

‘Çmendën’ tifozët serbë, basketbollistët malazezë të Buduçnostit i quajnë ‘shiptari’

Më: 12 prill 2019 Në ora: 19:23
Pamje nga ndeshja

Sonte në Beograd ka nisur ballafaqimi basketbollistik ndërmjet skuadrës serbe, Crvena Zvezda dhe asaj malazeze, Buduçnost.

Kjo është ndeshja e parë në serinë finale të ABA Ligës.

Mirëpo, me të hyrë në parket, basketbollistët nga Podgorica janë ballafaqur me çmendurinë e tifozëve të çmendur serb.

“Delije” siç njihen tifozët e klubit serb të Crvena Zvezdës, i kanë pritur basketbollistët e Buduçnostit me brohorima “Shiptari, shiptar”, term fyes e nënçmues i serbëve kundër shqiptar i shpikur në kohën e kriminelëve serb para dhe pas Millosheviqit.

Sipas mediave, serbe, tifozët serbë janë ende të zemëruar me finalen e vitit të kaluar, kurse pati tensione ndërmjet dy klubeve, ndërsa u bën sharje dhe fyerje në baza politike dhe nacionale ndërmjet serbëve dhe malazezëve.

Me këtë, serbët tregojnë se janë të vetëm në Ballkan, pasi që pas kroatëve, edhe malazezët i konsiderojnë “shqiptarë” dhe i urrejnë po aq sa shqiptarët. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...