Fitore e madhe, Çair 2030 gjunjëzoi Rabotniçkin!

Më: 15 tetor 2023 Në ora: 11:38
Çair

Mbrëmë në sallën sportive “Shaban Tërstena” në Çair, skuadra e Çair 2030 ka mposhtur Rabotniçkin me rezultat 83:82, në derbin e javës, duke ia shkaktuar humbjen e parë në kampionat.

Për basketbollistet e klubit shqiptar kjo është fitorja e dytë këtë sezon në Ligën e Parë të Maqedonisë së Veriut.

Vendësit e nisën fuqishëm takimin duke i dhënë një goditje të rëndë skuadrës favorite.

Në dhjetë minutat e para, Rabotniçki nuk mundi t’i gjente ilaçin kundërshtarit të motivuar, shënoi vetëm 15 pikë dhe u largua në pushimin e parë të vogël me po aq pikë deficit (30-15).

Në dhjetë minutat e dytë, Rabotniçki u tregua pak më efikas dhe arriti të zvogëlojë përgjysmë diferencën e mikpritësit, ashtu ishte edhe në çerekun e tretë, kështu që dhjetë minutat e fundit u futën me vetëm tre pikë avantazh për Çairin 33-30.

Çereku i fundit solli një betejë të madhe në parket. Rabotniçki ishte edhe një herë në pozicion për të ndjekur një negativ, por ai ishte gjithmonë minimal. Kishte një dramë të vërtetë në fund,

“Qendrat” u përpoqën me të gjitha forcat të ktheheshin, por Çairi arriti të mbante epërsinë dhe të festonte një fitore të madhe.

Moffit Divante Muris me 18 pikë ishte golashënuesi i parë për vendësit, ndërsa për Rabotniçkin u dallua Rikiq me 15 pikë.