Protestuesit bllokojnë rrugët për në portin irakian, kërkojnë përfundimin e ndërhyrjeve të huaja - Bota Sot
Protestuesit bllokojnë rrugët për në portin irakian, kërkojnë përfundimin e ndërhyrjeve të huaja

Bota

Protestuesit bllokojnë rrugët për në portin irakian, kërkojnë përfundimin e ndërhyrjeve të huaja

Më: 3 nëntor 2019 Në ora: 21:13
Foto

Forcat e sigurisë vranë një protestues dhe plagosën 91 të tjerë në Bagdad të shtunën, thanë burime të sigurisë dhe mjekësisë, ndërsa dhjetëra mijëra irakenë u mblodhën në protesta masive anti-qeveritare në kryeqytet dhe bllokuan rrugët që çojnë në një port të madh, raporton Reuters.

Protestuesit janë mbledhur në sheshin qendror Tahrir të kryeqytetit për disa javë, duke kërkuar rënien e elitës politike në valën më të madhe të demonstratave masive që nga rënia e Saddam Huseinit.

Protestat janë përshpejtuar në mënyrë dramatike ditët e fundit, duke tërhequr turma të mëdha nga përçarjet sektare dhe etnike.

Ata kanë qenë relativisht paqësorë ditën, duke u bërë më të dhunshëm pas errësirës pasi policia përdor gazlotësjellës dhe plumba gome për të luftuar të rinjtë e vetë-shpallur "revolucionar". Më shumë se 250 njerëz u vranë në tetor.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat