Kryeministri i caktuar i Irakut premton kabinetin e ri të pavarur brenda një jave - Bota Sot
Kryeministri i caktuar i Irakut premton kabinetin e ri të pavarur brenda një jave

Bota

Kryeministri i caktuar i Irakut premton kabinetin e ri të pavarur brenda një jave

Më: 15 shkurt 2020 Në ora: 20:21
Mohammad Allawi

Kryeministri i emëruar i Irakut Mohammad Allawi njoftoi të shtunën se ai do të paraqiste kabinetin e tij në një votim parlamentar brenda ditësh, duke premtuar se do të merrej me "të pavarur", një kërkesë kryesore e klerikut me ndikim Moqtada Sadr, raporton AFP.

Kryeqyteti i vendit dhe jugu me shumicë shiite janë tronditur nga demonstratat që nga tetori duke kërkuar një fund të korrupsionit dhe një rregullim total të klasës qeverisëse.

Allawi, një ministër i komunikimit dy herë, ka deri në 2 Mars do të propozojë ministra në parlament, të cilët duhet t'u japin atyre një votë besimi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat