Alarm për bombë në Moskë dhe vende të tjera në Rusi, evakuohen rreth 20,000 njerëz - Bota Sot
Alarm për bombë në Moskë dhe vende të tjera në Rusi, evakuohen rreth 20,000 njerëz

Evropë

Alarm për bombë në Moskë dhe vende të tjera në Rusi, evakuohen rreth 20,000 njerëz

Më: 6 shkurt 2019 Në ora: 12:47
Moska

Një seri kërcënimesh të rreme për bombë kanë detyruar dhjetëra mijëra njerëz të martën për t’u evakuuar nga ndërtesat në kryeqytetin rus, Moskë.

Fëmijët e shkollave, punonjës të zyrave dhe blerësit ishin ndër ata që kishin për pak kohë të zbraznin 100 ndërtesa në dhe rreth qytetit, kanë bërë të ditur mediat e huaja.

Në total, thuhet se nga këto alarme janë prekur rreth 20,000, ndërsa autoritetet përfshinë zonat dhe përjashtuan ndonjë rrezik.

Disa institucione, të tilla si Universiteti Shtetëror Rus i Shkencave Humane, anuluan aktivitetet për ditën për shkak të ndërprerjes së shkaktuar nga evakuimi masiv.

Incidenti i së martës ishte i fundit në një valë alarmi të rremë të bombës në Rusi.

Javën e kaluar, rreth 55 ndërtesa në qytetin e dytë të Rusisë Shën Petersburg duhej të evakuoheshin.

Kërcënime të ngjashme u raportuan dhe çuan në evakuime në disa qytete të tjera si Krasnoyarsk në Siberi dhe Volgograd në jug. 

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...