Protestat e dhundshme, parlamenti francez miraton ligj të ashpër për autorët - Bota Sot
Protestat e dhundshme, parlamenti francez miraton ligj të ashpër për autorët

Evropë

Protestat e dhundshme, parlamenti francez miraton ligj të ashpër për autorët

Më: 13 mars 2019 Në ora: 21:13
Foto

Parlamenti francez ka dhënë dritën jeshile për miratimin e ligjit që i jep kompetenca policisë për të dënuar autorët që shkaktojnë trazira. Ky ligj vjen si mbikqyrës i të drejtave të paralajmëruar për liritë civile të minuara në Francë, për shkak të turbullirave në protestën e qytetarëve. 

Seanca plenare e zhvilluar ditën e martë pas shumë orëve debat. Ligji u miraua me 210 vota pro dhe 115 kundër. Qeveria këmbëngul se legjislacionet përkatëse do të bëjnë dallimin midis protestuesve që respektojnë ligjin dhe protestuesve të dhunshëm, duke siguruar mbrojtje për demonstruesit e zbatimit të ligjit dhe të jelekëve të verdhë. 

Ministri i Brendshëm francez, Christophe Castaner thotë se ''mbron të drejtën për të demonstruar". Ndërsa autoritetet franceze fajësojnë radikalët për nxitje të dhunës. Protestuesit akuzojnë policinë për përdorim të pakufizuar të forcës që ka rezultuar në dëme fizike.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...