Parlamenti Europian/ Juncker: Nevojë për një patriotizëm të ndershëm - Bota Sot
Parlamenti Europian/ Juncker: Nevojë për një patriotizëm të ndershëm

Evropë

Parlamenti Europian/ Juncker: Nevojë për një patriotizëm të ndershëm

Më: 2 maj 2019 Në ora: 10:53
Jean-Claude Juncker

Presidenti i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker, në një intervistë për gazetën hungareze HVG, tha se ka mundësi që dimensionet e grupimeve politike në Parlamentin e ardhshëm Europian të ndryshojnë dhe kjo do të ketë një reflektim mbi përbërjen e institucioneve.

”Entuziastët e nacionalizmit të çmendur do të duhet të paguajnë një çmim mbi pasojat që do të vijnë nga nacionalizmat”, shtoi ai.

“Unë i respektoj kombet, nuk mund të ndërtojmë një BE kundër vullnetit të kombeve, por mund të ndërtojmë vlera kundër nacionalizmit, pasi keni nevojë për patriotizëm të shëndetshëm dhe ne e kemi atë”, përfundoi ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat