Ish-presidenti i Armenisë vazhdon procesin gjyqësor, kundërshton akuzat për grusht shtet - Bota Sot
Ish-presidenti i Armenisë vazhdon procesin gjyqësor, kundërshton akuzat për grusht shtet

Evropë

Ish-presidenti i Armenisë vazhdon procesin gjyqësor, kundërshton akuzat për grusht shtet

Më: 13 maj 2019 Në ora: 14:33
Foto

Ish-presidenti i burgosur i Armenisë doli në gjyq të hënën për atë që prokurorët e përshkruajnë si një grusht shteti që çoi në protesta të përgjakshme por ai këmbëngul se është një rast politikisht i motivuar, shkruan AFP.

Ai akuzohet se ka hedhur poshtë ato sondazhe presidenciale në favor të Sarkisian dhe përballet me akuza për "përmbysjen e rendit kushtetues".

Dhjetra mbështetës u mblodhën të hënën jashtë gjykatës së qytetit të Jerevanit, duke mbajtur tabela që lexonin " Kocharyan është një i burgosur politik" dhe "Vjedhje politike".

Dëgjimet filluan në një sallë të vogël gjyqi të mbushur me gazetarë.

I veshur me një kostum gri, Kocharyan dukej i pakujdesshëm dhe buzëqeshi tek mbështetësit e audiencës që bërtitnin "Liri Liri".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...