Greqi, sondazhet për votimet e së dielës i japin goditje të fortë partisë së Aleksis Tsipras - Bota Sot
Greqi, sondazhet për votimet e së dielës i japin goditje të fortë partisë së Aleksis Tsipras

Evropë

Greqi, sondazhet për votimet e së dielës i japin goditje të fortë partisë së Aleksis Tsipras

Më: 25 maj 2019 Në ora: 16:54
Foto ilustrim

Dy sondazhet e publikut që u publikuan të premten, dita e fundit e fushatës përpara zgjedhjeve të së dielës për Parlamentin Evropian, i dhanë opozitës konservatore greke një udhëheqje të fuqishme mbi majtistët në pushtet.

Sipas Marc, i cili zhvilloi një sondazh në emër të televizionit Antenna, opozita Demokracia e Re merr rreth 29.4 për qind të votave për Parlamentin Europian të dielën, përpara SYRIZA-s për 22.4 për qind.

Lëvizja për ndryshim në qendrën e majtë (KINAL) është renditur në vendin e tretë me  me 6.6 për qind, e ndjekur nga Agimi i Artë neo-nazist me 5.4 dhe Partia Komuniste Greke (KKE) me 4.8 për qind.

Numri i votuesve të pavendosur arriti në 12.2 për qind.

MRB, ndërkohë, duke votuar për Star TV, thotë se për Demokracinë e Re pritet të votojnë rreth 29 për qind, kundrejt 22.5 për qind të votave që shkojnë për SYRIZA.

KINAL është parë përsëri në vendin e tretë në atë sondazh të opinionit publik me 6.8 për qind, më lart se Agimi i Artë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...