Spanjë, socialistët dhe ekstremi i majtë pranojnë të krijojnë një ‘qeveri bashkëpunimi’ - Bota Sot
Spanjë, socialistët dhe ekstremi i majtë pranojnë të krijojnë një ‘qeveri bashkëpunimi’

Evropë

Spanjë, socialistët dhe ekstremi i majtë pranojnë të krijojnë një ‘qeveri bashkëpunimi’

Më: 11 qershor 2019 Në ora: 21:31
Pamje nga takimi

Spanja iu afrua sot një hap më shumë krijimit të një qeverie të re pasi kreu i ekstremit të majtë “Unidas Podemos” (UP), Pablo Iglesias, pranoi të bashkëpunojë me kryeministrin socialist, Pedro Sachez.

Sanchez, kreu i Partisë Socialiste të Punëtorëve (PSOE) ishte fituesi i qartë i zgjedhjeve të 28 prillit me 28,7% të votave, por arriti vetëm 123 deputetë nga 350 që ka Parlamenti.

PSOE-ja me këto shifra është shumë larg garantimit të një mazhorance qeverisëse.

Mbreti Felipe VI ngarkoi javën e kaluar Sanchez-in me krijimin e një qeverie.

Megjithatë PSOE-ja ka theksuar se nuk kërkon të krijojë një koalicion, por të qeverisë e vetme, përcjell Atsh.

Megjithatë, ajo kërkon mbështetjen e sa më shumë partive për të krijuar një “qeveri bashkëpunimi” për të zgjedhur një kryetar të ri të shtetit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...