Amnesty International dënon dhunën e Moskës ndaj të drejtave të njeriut - Bota Sot
Amnesty International dënon dhunën e Moskës ndaj të drejtave të njeriut

Evropë

Amnesty International dënon dhunën e Moskës ndaj të drejtave të njeriut

Më: 12 qershor 2019 Në ora: 17:08
Amnesty International

Amnesty International dënoi sot mospërfilljen e autoriteteve ruse për solidaritetin dhe të drejtat e njeriut pas arrestimit nga policia të disa qindra manifestuesve në Moskë, të mbledhur për të protestuar kundër abuzimeve dhe në mbështetje të gazetarit Ivan Golounov.

“Arrestimet arbitrare dhe shpesh brutale (…) janë një shembull perfekt i shtypjes së egër që, me të drejtë, ka nxituar këta manifestues të dalin në rrugë”, thotë “Amnesty International” në një komunikatë.

Kjo OJQ për të drejtat dhe liritë e njeriut me qendër në Londër ka kërkuar “lirimin e menjëhershëm dhe pa kushte të personave të arrestuar”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...