Britani, vaksina kundër HPV do të parandalojë mijëra raste të kancerit - Bota Sot
Britani, vaksina kundër HPV do të parandalojë mijëra raste të kancerit

Evropë

Britani, vaksina kundër HPV do të parandalojë mijëra raste të kancerit

Më: 10 korrik 2019 Në ora: 00:44
Foto ilustrim

Zyrtarët e shëndetësisë në Britani thonë se vaksina HPV për djemtë 12-13 vjeçarë, duke filluar pas verës, do të parandalojë 29.000 kancere në meshkuj në Mbretërinë e Bashkuar për 40 vjetët e ardhshme.

Djemtë do të kualifikohen që nga fillimi i vitit të ri shkollor, 11 vjet pasi vajzat janë vaksinuar së pari.

Vaksina mbron kundër virusit papilloma të njeriut, që shkakton shumë kancere në gojë, fyt dhe pjesën anale.

Duhen dy doza për t’u mbrojtur plotësisht.

Mbrojtja zgjatë për të paktën 10 vjet, edhe pse ndoshta shumë më gjatë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...