Tornadoja lëndon njerëz e shkakton dëme materiale në Luksemburg - Bota Sot
Tornadoja lëndon njerëz e shkakton dëme materiale në Luksemburg

Evropë

Tornadoja lëndon njerëz e shkakton dëme materiale në Luksemburg

Më: 10 gusht 2019 Në ora: 19:25
Luksemburg

Një tornado, fenomen i rrallë meteorologjik për vendin, plagosi 19 persona dhe dëmtoi të paktën 100 shtëpi në jugperëndim të Pettingenit dhe Kaerjengut në Luksemburg.

“Specialistët po verifikojnë dëmet, ndërkohë që po koordinohemi për riparimin sa më shpejt të shtëpive”, deklaroi Paul Schroeder, drejtor i përgjithshëm i shërbimit antizjarr dhe shpëtimit i Luksemburgut, sipas së përditshmess franceze ”L’Essentiel”.

Kjo tornado goditi edhe Francën, por në një shkallë të ulët force.

Dëme ka pasur edhe në Gjermani dhe Britaninë e Madhe, ku shumë evente janë shtyrë për shkak të motit të keq.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...