Zhvillohet maratona në kujtim të viktimave të Murit të Berlinit - Bota Sot
Zhvillohet maratona në kujtim të viktimave të Murit të Berlinit

Evropë

Zhvillohet maratona në kujtim të viktimave të Murit të Berlinit

Më: 17 gusht 2019 Në ora: 18:02
Foto

Në Berlin po zhvillohet maratona prej 161 kilometrash që ndjek gjurmët e murit famëkeq 30 vite pas rrëzimit të tij dhe përkujton mbi 600 viktimat e kohës kur qyteti ishte i ndarë.

Maratona “Mauerweglauf” ose “100 meilen Berlin” është e gjatë fiks 100 milje dhe vrapohet deri ditën e nesërme, thekson faqja që i kushtohet këtij manifestimi dhe që zhvillohet çdo vit që prej 2011.

Numërohen rreth 650 atletë që vrapojnë rreth gjurmëve të murit që mes 1961 dhe 1989 ndante Berlinin e perëndimit nga ai lindor për të penguar arratisjet e gjermanëve që jetonin në lindje drejt perëndimit, përcjell Atsh.

Medalja që i jepet fituesve të super maratonës, çdo vit mban portretin e një prej viktimave të murit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat