Putin urdhëron ushtrinë ruse të nisë raketa në përgjigjie ndaj testit të SHBA-së - Bota Sot
Putin urdhëron ushtrinë ruse të nisë raketa në përgjigjie ndaj testit të SHBA-së

Evropë

Putin urdhëron ushtrinë ruse të nisë raketa në përgjigjie ndaj testit të SHBA-së

Më: 23 gusht 2019 Në ora: 12:49
Foto

Vladimir Putin ka urdhëruar ushtrinë e Rusisë që të përgatisë një “përgjigje simetrike” pasi SHBA kreu një provë raketash lundrimi.

Pentagoni tha të hënën se kishte testuar një raketë të konfiguruar me lundrim konvencionale që goditi objektivin e saj pas më shumë se 500 km (310 milje) fluturimi, prova e parë e tillë që kur Shtetet e Bashkuara tërhoqën nga një traktat i madh kontrolli armësh me Rusinë në 2 gusht.

Putin tha që Rusia nuk mund të qëndrojë duarkryq, dhe se biseda e SHBA-ve për vendosjen e raketave të reja në Azisë, rajonin e Paqësorit “ndikon në interesat tona thelbësore pasi është afër kufijve të Rusisë”, sipas një transkriptimi të vërejtjeve të tij në faqen e internetit të Kremlinit.

“Siç e dini, ne kurrë nuk kemi dashur, nuk duam dhe nuk do të përfshihemi në një garë të kushtueshme, destruktive të armëve”, tha Putin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...