Rusia zhvilloi zgjedhjet lokale pas një vere protestash të opozitës - Bota Sot
Rusia zhvilloi zgjedhjet lokale pas një vere protestash të opozitës

Evropë

Rusia zhvilloi zgjedhjet lokale pas një vere protestash të opozitës

Më: 8 shtator 2019 Në ora: 22:02
Ilustrim

Rusët votouan të dielën në zgjedhjet lokale pas disa javësh protesta të opozitës që çuan në goditjen më të madhe të policisë ndaj mosmarrëveshjeve në gati një dekadë. shkruan AFP.

Zgjedhjet zhvillohen pasi Moska dhe Kievi realizuan një këmbim të shumëpritur të 70 të burgosurve të shtunën, një marrëveshje përshëndeti si hapi i parë drejt përfundimit të pesë viteve të konfliktit pas aneksimit të Moskës së Krimesë.

Sondazhet komunale dhe rajonale do të mbahen në të gjithë vendin, por vëmendja më e madhe do të përqendrohet në votimin e parlamentit të Moskës pas arrestimeve dhe burgjeve të kandidatëve të pavarur dhe mbështetësve të tyre.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat