Protesta në Kiev për zgjedhjet lokale në lindje të Ukrainës - Bota Sot
Protesta në Kiev për zgjedhjet lokale në lindje të Ukrainës

Evropë

Protesta në Kiev për zgjedhjet lokale në lindje të Ukrainës

Më: 7 tetor 2019 Në ora: 08:29
Ukrainë

Mijëra demonstrues marshuan në Kiev kundër planit të Presidentit Volodymyr Zelenskiy për të mbajtur zgjedhje lokale në territorin lindor të Ukrainës që është nën kontrollin e separatistëve të mbështetur nga Rusia.

Protestuesit në këtë tubim e denoncuan planin si kapitullim ndaj Rusisë.

Më 1 tetor, Ukraina, Rusia dhe ndërmjetësit nga Gjermania dhe Franca nënshkruan një marrëveshje tentativë me separatistët për udhëzimet për mbajtjen e zgjedhjeve lokale në Ukrainën lindore.

Zelenskiy e ka cilësuar marrëveshjen si një hap të domosdoshëm ndërmjetës përpara organizimit të një samiti me drejtuesit e Rusisë, Francës dhe Gjermanisë për të bërë presion për një marrëveshje paqeje.

Në qytetin lindor Kharkiv të Ukrainës, i cili është nën kontrollin e Kievit, rreth 300 njerëz u mblodhën jashtë selisë së administratës shtetërore rajonale të dielën për të protestuar ndaj planit zgjedhor.

Pjesëmarrës të organizatave publike, aktivistë dhe përfaqësues të partive politike u bashkuan në protestën në Kharkiv.

Kërkesa e tyre kryesore është për një seancë të jashtëzakonshme të Këshillit Rajonal në Kharkiv në mënyrë që të hartojë një ankesë zyrtare kundër planit - në veçanti, futjen e një statusi të veçantë për rajonin Donbas dhe heqjen e trupave të qeverisë ukrainase nga vijat e tanishme të frontit./VOA

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...