Mediet turke: 13 ushtarë turqë vriten nga sulmi i avionëve rusë në Siri - Bota Sot
Mediet turke: 13 ushtarë turqë vriten nga sulmi i avionëve rusë në Siri

Evropë

Mediet turke: 13 ushtarë turqë vriten nga sulmi i avionëve rusë në Siri

Më: 24 shkurt 2020 Në ora: 20:11

Të paktën 13 ushtarë turq janë vrarë në një sulm ajror nga avionët rusë në një post vëzhgimi ushtarak turk në Idlib, tha një burim ushtarak turk.

“Trembëdhjetë ushtarë turq u vranë, ndërsa disa u plagosën në një sulm ajror në një post vëzhgimi turk në fshatin Kansafra dhe Bara, në provincën Idlib “,  thotë burimi.

Al Arabia kishte raportuar më parë se trupat e ushtrisë turke dhe opozita Siriane kishin bastisur pozicionet e ushtrisë siriane në provincën Idlib.

Turqia në këtë kohë ka prezencë ushtarake në disa shtete në Lindjen e Mesme.

Trupat turke ndodhen në Libi dhe Siri. Për këtë të fundit kishte një marrëveshje me Rusinë për ndërhyrje të përbashkët.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat