Mitsotakis: Restorantet dhe kafenetë mund të hapen në 1 qershor - Bota Sot
Mitsotakis: Restorantet dhe kafenetë mund të hapen në 1 qershor

Evropë

Mitsotakis: Restorantet dhe kafenetë mund të hapen në 1 qershor

Më: 6 maj 2020 Në ora: 13:41
Greqi

Restorantet dhe kafenetë në Greqi mund të hapen në 1 qershor nëse shkalla e infeksioneve nga koronavirusi vazhdon të mbetet e ulët, tha Kryeministri Kyriakos Mitsotakis të martën, gjatë një video konferencë me kabineti mbi hapat për heqjen e masave të marra për të përmirësuar virusin.

"Nëse vazhdojmë të përparojmë siç kemi bërë muajin e fundit për sa i përket pandemisë, hapja e restoranteve më 1 qershor është e mundshme," tha ai.

Burime qeveritare thanë se çështja kryesore e diskutuar gjatë takimit ishte se si të ruhen vendet e punës dhe qarkullimi i biznesit përpara rihapjes së tyre, ndërsa përputhen me rregullat e përcaktuara nga komiteti i shëndetësisë.

Në këtë kontekst, ata diskutuan se si të rritet hapësira e hapur për restorantet pa kufizuar hapësirën për këmbësorët.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat