18 vjeçarja e var veten në hotel, pasi shkroi letra lamtumire dhe një mesazh për vetëvrasje në Instagram - Bota Sot
18 vjeçarja e var veten në hotel, pasi shkroi letra lamtumire dhe një mesazh për vetëvrasje në Instagram

Evropë

18 vjeçarja e var veten në hotel, pasi shkroi letra lamtumire dhe një mesazh për vetëvrasje në Instagram

Nga: Bota sot Më: 4 korrik 2020 Në ora: 15:33
Ria Michelle Cooper

Një adoleshente që postoi një shënim të dukshëm vetëvrasjeje në Instagram, është gjetur e varur në një dhomë hoteli pas një nate jashtë - disa ditë pasi kishte shkruar 'letra lamtumire' në telefonin e saj, shkruan DailyMail, përcjell Bota sot.

18 vjeçarja Ria Michelle Cooper, nga Leigh, kishte qenë me miqtë në Manchester Village Gay në mbrëmjen e 5 marsit të këtij viti.

Mis Cooper, e cila punoi si banakier në restorantin G-A-Y në Rrugën e Canalit, u pranua në spital më pak se dy javë para vdekjes së saj pas një mbidoze të paracetamolit.

Gjykata e Bolton Coroner dëgjoi sesi Cooper nuk u tha prindërve të saj dhe pushoi vetëm dy ditë ndërsa më pas tha se ajo 'dëshironte të punonte atë natë'.

Në ditët që pasuan, ajo shkroi një numër 'letrash lamtumire' në pjesën e shënimeve të telefonit të saj dhe kreu disa kërkime në internet për vdekjen.

Image

Miqtë e adoleshentes thanë që ajo kishte dhuruar disa nga rrobat e saj dhe është referuar se donte të vdiste, por ata nuk menduan se ajo ishte serioze.

Gjykata dëgjoi që Cooper, e cila kishte lindur në Salford, por u rrit në Leigh, Manchester Greater, së fundmi kishte jetuar me shoqen e punës Hannah Jordan.

Jordan e përshkroi Cooper si 'shoqen e saj më të mirë', por thuhet që dyshja u bë 'romantike' në ditët që çuan deri në tragjedi, përcjell Bota sot.

Në një deklaratë të lexuar në gjykatë, Jordan tha që dyshja planifikuan një natë së bashku dhe u prentuan në Hotelin Ainscoë në Trinity Way në Salford.

Dyshja shkuan në disa klube në Gay Village, duke përfshirë G-A-Y, The Brewers dhe Cruz 101.

Image

Jordan tha që Cooper mori kokainë por nuk e piu vërtet gjatë natës.

Gjykata dëgjoi që Jordan bisedonte me miqtë, të cilët i thanë asaj që i duhej 'kohë larg' nga Cooper dhe se 'po ndodhte shumë shpejt', pas së cilës ajo më pas vendosi që ajo të mos qëndronte në hotel me të.

Shoqja e përbashkët i tyre, Shellby Wolstencroft qëndroi afër me Cooper përpara se ajo të kërkonte nga shoku tjetër i grupit, Charlie Clarke, që t'i dërgonte ata në shtëpi.

Clarke, i cili nuk kishte pirë pije, i çoi Cooper dhe Wolstencroft në Hotelin Ainscow, në 5.30 të mëngjesit.

Image

Wolstencroft tha në Gjykatë se kishte qëndruar me të në hotel deri në orën 7 e 20 të mëngjesit ndërsa më pas ishte larguar, ndërsa Cooper i kishte thënë se do të takohet me mikun Jake Moon, i cili tha në gjykatë se ajo nuk e ka vizituar fare atë.

Miqtë u shprehën të shqetësuar pasi ajo kishte shkruar një mesazh vetëvrasje në Instagram.

Ajo u gjet e varur në dhomë nga menaxheri i hotelit, rreth orës 8 e 45 të mëngjesit, ndërsa në ora 9 ajo u shpall e vdekur.

Një raport toksikologjie zbuloi se nuk kishte asnjë gjurmë të alkoolit në gjakun e Cooper. Përqendrimi i kokainës ishte në përputhje me përdorimin rekreativ./BS/

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat