Rritja e rasteve me coronavirus, kufizime të reja hyjnë në fuqi në Madrid

Evropë

Rritja e rasteve me coronavirus, kufizime të reja hyjnë në fuqi në Madrid

Më: 21 shtator 2020 Në ora: 09:08
Foto Ilustrim

Rreth 850,000 njerëzve në Madrid u është thënë të qëndrojnë në shtëpi, ndërsa Spanja lufton me një rritje të madhe të rasteve të coronavirusit.

Sipas Euronews, kufizimet për lirinë e lëvizjes hynë në fuqi të hënën në pjesë të kryeqytetit spanjoll, me ata që preken që do të jenë në gjendje të largohen nga lagjet e tyre për nevojat themelore siç janë shkuarja në punë, te mjeku ose dërgimi i fëmijëve në shkollë.

Po sipas Euronews, ata në zonat e prekura përfaqësojnë 13 për qind të popullsisë së Madridit, tha qeveria lokale.

Ata gjithashtu përbëjnë afërsisht 24 për qind të rasteve të zbuluara javën e fundit.

Një vendim i tillë vjen ndërsa numri i përgjithshëm i rasteve të vendit u rrit me më shumë se 14,000 të premten me Spanjën që pa shpërthimin më të madh në Evropë në javët e fundit.

Kufizimet janë në zona me më shumë se 1.000 infeksione për 100,000 banorë dhe do të jenë në fuqi për të paktën dy javë, tha qeveria.

Kryeministri i Spanjës, Pedro Sanchez, tha se kufizimet nuk do të shtrihen në kthimin e bllokimit të rëndë në të gjithë vendin që u pa në mars.

Në anën tjetër, qindra protestues u mblodhën në disa nga lagjet më të privuara të Madridit të dielën, shumë prej tyre të veshur me maska, për të protestuar ndaj njoftimit të masave të reja.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat