Milano ndalon pirjen e duhanit edhe në ambientet e jashtme

Evropë

Milano ndalon pirjen e duhanit edhe në ambientet e jashtme

Më: 23 nëntor 2020 Në ora: 19:39
Foto Ilustrim

Dikur dukej e pamundur që duhani të ndalohej në ambientet e mbyllura, por tashmë ka ardhur momenti që ai të ndalohet edhe në ambientet e jashtme.

Ky vendim është marrë nga autoritetet lokale në Milano dhe do të hyjë në fuqi në këtë qytet prej datës 1 janar të vitit 2021.

Nga transporti publik, paraqet, te stadiumet, askush nuk do të lejohet të tymos më cigare. Pirja e duhanit do të lejohet vetëm nëse qëndroni të paktën 10 metra larg personave të tjerë. Ndërkohë, nga 1 janari i vitit 2025, duhani do të ndalohet në të gjitha mjediset e jashtme publike.

Ky vendim është marr për shkak të ndotjes së madhe të ajrit që ka ky qytet në Itali.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat