Nga data 15 dhjetor hyn në fuqi testimi për udhëtarët që shkojnë në Angli, kush del negativ del nga karantinimi pas 5 ditësh

Evropë

Nga data 15 dhjetor hyn në fuqi testimi për udhëtarët që shkojnë në Angli, kush del negativ del nga karantinimi pas 5 ditësh

Më: 24 nëntor 2020 Në ora: 15:24
Foto ilustrim

Udhëtarët në Angli do të lejohen të ndalojnë karantimin pas pesë ditësh me kusht që të marrin një rezultat negativ të testit, sipas rregullave të reja që do të hyjnë në fuqi më 15 dhjetor.

Sekretari i Transportit në Mbretërinë e Bashkuar Grant Shapps tha se sistemi i ri do të “forcojë udhëtimet ndërkombëtare duke e mbajtur publikun të sigurt” duke ulur periudhën aktuale të karantinës 14-ditore për të gjithë udhëtarët përveç atyre që vijnë nga vendet e përjashtuara dhe “do të na lejojë të udhëtojmë më lirshëm, të shikojnë të dashurit e tyre dhe drejtojnë biznesin ndërkombëtar”.

Udhëtarët do të jenë në gjendje të blejnë një provë të shpejtë nga firmat private shëndetësore, që kushton deri në 120 paund.

Michael O’Leary, CEO i Ryanair, kritikoi njoftimin në “Today Program” të BBC Radio 4. O’Leary tha se shumë njerëz që mbërrijnë në Britani të Madhe jo gjithmonë izolohen dhe rregullat janë të pazbatueshme.

“Ajo që autoritetet evropiane po rekomandojnë është që ju të bëni që njerëzit të marrin një test negativ të COVID brenda 72 orëve para nisjes”, tha biznesmeni. “Ne mendojmë se ky është një sistem shumë më i mirë. Do të thotë që njerëzit […] të paktën të tregojnë kur mbërrijnë në vend se janë pa COVID”.

Në përgjigje, Shapps i tha të njëjtit program: “Nëse do të ishte e mundur të bëhej siç përshkruan Z. O’Leary, ne do ta kishim bërë tashmë”. Në vend të kësaj, masat e përcaktuara nga qeveria e Mbretërisë së Bashkuar përputhen më ngushtë me përfundimin e Organizatës Botërore të Shëndetësisë se periudha e inkubacionit të koronavirusit është ndërmjet pesë deri në gjashtë ditë.

“Nga pikëpamja e shkencës mjekësore, [sugjerimi i Michael O’Leary] nuk funksionon me të vërtetë”, tha Shapps. “Ju duhet të keni një periudhë gjatë së cilës mund të ketë ndodhur inkubacioni”.

Britania e Madhe do të lëshojë detajet rajonale të sistemit të saj të ri të kufizimeve të COVID të enjten.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat