Suedia ndryshon taktikën, për herë të parë pritet të mbyllë restorantet dhe bizneset

Evropë

Suedia ndryshon taktikën, për herë të parë pritet të mbyllë restorantet dhe bizneset

Më: 10 janar 2021 Në ora: 09:01
Ilustrim

Parlamenti suedez ka miratuar një ligj që i jep përkohësisht qeverisë kompetenca të reja për të luftuar pandeminë e koronavirusit, duke lejuar mbylljen e restoranteve dhe bizneseve të tjera.

Qeveria Suedeze nuk ka specifikuar ende se si dhe kur planifikon të zbatojë ligjin, pasi numri i të vdekurve nga koronavirusi po i afrohet numrit të valës së parë të epidemisë.

Ligji i ri do të lejojë qeverinë të fusë masa kufizuese në zona të caktuara dhe të vendosë gjoba dhe sanksione për mosrespektim të ligjit, gjë që nuk ka qenë deri më tani.

Autoritetet do të jenë në gjendje të mbyllin dyqanet, qendrat tregtare ose transportin publik dhe madje të kufizojnë numrin e njerëzve që lejohen të mblidhen në vende të caktuara publike, në vend që të vendosin masa të përgjithshme.

Ligji, megjithatë, nuk lejon futjen e karantinës për të gjithë banorët.Suedia e ka menaxhuar deri më tani pandeminë duke u bazuar kryesisht në rekomandime, ndryshe nga pjesa tjetër e Evropës.

Kur bëhet fjalë për maska ​​mbrojtëse, ato nuk janë rekomanduar në publik për një kohë të gjatë, por që nga dje rekomandohen në transportin publik por vetëm në orët e pikut.

Suedia, me një popullsi prej 10.3 milion banorë, ka më shumë se 48,000 njerëz të infektuar me koronavirus deri më tani, dhe 9,262 njerëz kanë vdekur nga sëmundja.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat