DEA ndihmon në arrestimin e serbëve dhe bullgarëve, kapen 22 kilogramë heroinë

Evropë

DEA ndihmon në arrestimin e serbëve dhe bullgarëve, kapen 22 kilogramë heroinë

Më: 3 shkurt 2021 Në ora: 07:14
DEA

Dje është realizuar një aksion i policisë serbe dhe bullgare së bashku me agjencinë amerikane e anti-drogës DEA në territorin e dyja vendeve.

Të tria bashkë kanë arrestuar shtatë anëtarë të një grupi të organizuar kriminal dhe u kapën 22 kilogramë heroinë, njoftoi Ministria e Brendshme e Serbisë.

Si pjesë e një operacioni të koordinuar ndërkombëtar në Serbi, u arrestuan dy të dyshuar nga Nishi dhe Cajetina dhe u kapën dy kilogramë heroinë, ndërsa në të njëjtën kohë, një shtetas serb, Z.M. (1981) dhe katër shtetas bullgarë me 20 kilogramë të tjerë heroinë, raporton index.hr.

Për të arrestuarit Z.M. ai dyshohet të jetë udhëheqësi i atij grupi kriminal që kontrabandoi heroinë nga Turqia vitin e kaluar dhe këtë vit dhe e shiti atë në Bullgari, Shtetet e Bashkuara dhe Serbinë.

Të dyshuarit akuzohen për shoqërim për veprat penale të prodhimit dhe shitjes së drogës dhe me 48 orë paraburgim policor, ata do të akuzohen për dorëzimin në zyrën e prokurorit, tha Ministria e Brendshme Serbe. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat