Irlanda zgjat bllokimin deri në prill, më 1 mars do të hapen pjesërisht shkollat

Evropë

Irlanda zgjat bllokimin deri në prill, më 1 mars do të hapen pjesërisht shkollat

Më: 24 shkurt 2021 Në ora: 19:35
Irlanda

Irlanda do të vazhdojë izolimin e saj për shkak të koronavirusit deri në 5 prill, por do të rihapë pjesërisht shkollat ​​nga 1 marsi. Këtë deklaratë e bëri të martën kryeministri Micheal Martin.

Vendi me pesë milionë njerëz arriti të mbrohej nga virusi mirë deri në dhjetor, por pas përhapjes së varianteve të reja të COVID-19, u rrit ndjeshëm numri i të infektuarve në këtë shtet. Varianti britanik i COVID-19, deri në tani përbën 90% të infeksioneve të reja në Irlandë.

Populli i Irlandës ka qenë i mbyllur që nga fundi i dhjetorit. Qytetarëve u është thënë të qëndrojnë në shtëpi, ndërsa dyqanet, pub-et dhe restorantet jo shumë të rëndësishme janë të mbyllura. Shkollat ​​mbetën të mbyllura pas pushimeve të Krishtlindjeve.

Vendi, i cili tani ka regjistruar 4,181 vdekje nga COVID-19 sipas shifrave të fundit, kishte dëshmuar një numër relativisht të ulët të rasteve dhe vdekjeve gjatë dy valëve të para të pandemisë.

Por, një lehtësim i kufizimeve gjatë Krishtlindjeve pa një shpërthim në numrin e rasteve, aq sa në javën e parë të janarit Irlanda kishte nivelin më të lartë të infeksionit në botë, sipas shifrave të hartuara nga Universiteti i Oksfordit.

Rreth 45% e vdekjeve të vendit nga virusi kanë ndodhur që prej Vitit të Ri.

Ndërkohë, 350,000 doza vaksinash janë administruar në Irlandë, por kryeministri ka premtuar se më shumë se 80% e të rriturve të kualifikuar do të kenë marrë të paktën një dozë në fillim të korrikut.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat