​Austria ndalon simbolet e Hezbollahut

Evropë

​Austria ndalon simbolet e Hezbollahut

Më: 12 maj 2021 Në ora: 17:58
Foto ilustrim

Qeveria austriake mori sot vendim për të ndaluar simbolet e organizatës ekstremiste libaneze Hezbollah, njoftoi Ministria e Punëve të Jashtme.

Deri më tani, vetëm simbolet ushtarake të Hezbollahut janë ndaluar në Austri, dhe në të ardhmen ajo do të përfshijë simbolet e të gjithë organizatës.

Ministri i Jashtëm austriak Alexander Schallenberg e mirëpriti vendimin për ndalimin e simbolit të Hezbollahut, i cili u bë brenda paketës për luftën kundër terrorizmit.

"Është një sinjal i qartë. Ky vendim pasqyron realitetin. Vetë Hezbollahu, me veprimet e tij jashtë, nuk bën ndonjë ndryshim midis punës ushtarake dhe politike," shpjegoi ai.

Schallenberg theksoi se duke pasur parasysh krizën me të cilën përballet Libani, sinjalet janë të nevojshme.

"Për ne është e qartë se Hezbollahu është një kërcënim serioz për stabilitetin në rajon dhe për sigurinë e Izraelit. E drejta e Izraelit për të ekzistuar nuk duhet të vihet në pikëpyetje," nënvizoi Schallenberg.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat