Nëna e tre fëmijëve vret veten pasi ekipi i krizës së shëndetit mendor në Angli nuk erdhi në takimin urgjent

Evropë

Nëna e tre fëmijëve vret veten pasi ekipi i krizës së shëndetit mendor në Angli nuk erdhi në takimin urgjent

Më: 19 shtator 2021 Në ora: 23:16
Natasha Adams

Një nënë e tre fëmijëve u gjet e vdekur disa orë pasi një ekip i shëndetit mendor dyshohet se nuk e vizitoi në shtëpi për një takim urgjent.

Natasha Adams (25), nënë e tre djemve të vegjël, u gjet e varur në banesën e saj në Solihull, West Midlands, Britani e Madhe, më 12 gusht.

Një ditë më parë, ajo kishte qenë në Spitalin “Mbretëresha Elizabeth” në Birmingem dhe kishte kërkuar ndihmë nga Trusti i Shëndetit Mendor Birmingem dhe Solihull, i cili gjendet atje.

Familja e saj pretendon besimin që dikush nga ekipi i shëndetit mendor të vizitojë banesën e saj ditën tjetër, por askush nuk u shfaq.

Nëna e Natasha, Marie tha se dikush u dërgua përfundimisht për të parë vajzën e saj në orën 11 të mëngjesit të nesërmen (e premte, 13 gusht), në atë kohë kur ajo ishte gjetur tashmë e vdekur.

Marie tha për Birmingham Live vajza e saj kishte shkuar në spital me ‘ankth të rëndë’ pasi vendosi të kthehej në Birmingem ndërsa ishte me pushime familjare në Skoci me prindërit dhe tre fëmijët e saj.

Ajo tha se Natasha ishte në spital vonë të mërkurën dhe u lirua përafërsisht tri orë më vonë pasi iu tha se dikush nga ekipi i krizës së shëndetit mendor do ta vizitonte atë mëngjesin tjetër.

Sidoqoftë, sipas Marie, askush nuk mbërriti deri në orën 11:00 të së premtes, disa orë pasi ajo vdiq.

Problemet e shëndetit mendor të Natasha datonin që nga ditët e saj të shkollës, për të cilat nëna e saj beson se ishin “shkaktuar” nga ngacmimi dhe operacioni i zemrës që ajo iu nënshtrua gjatë shkollës.

Pasi la shkollën dy vjet herët ajo shkoi në Kolegjin Solihull ku, shtatzënë me fëmijën e saj më të madh, ajo u kualifikua si floktare e nivelit të tretë.

Marie tha se ajo punoi për një floktar ‘për një kohë dhe e donte atë’.

Sidoqoftë, problemet e saj të shëndetit mendor vazhduan deri në moshën madhore, sipas Marie, para se ajo të diagnostikohej me çrregullim bipolar në vitin 2020.

Marie tha se vajza e saj ‘gjithmonë buzëqeshte kur shihte njerëzit’ dhe madje u ul, për 13 orë, me një grua të re që po dukej sikur donte të kryente vetëvrasje. Ajo grua tha nëse nuk do të ishte për Natasha, “ajo nuk do të ishte këtu me fëmijët e saj”, tha Marie.

Tre djemtë e Natasha – të moshës një deri në shtatë – tani po kujdesen nga Marie dhe burri i saj Steve. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat