Përmbytje në Francë, të paktën 13 të vdekur - Bota Sot
Përmbytje në Francë, të paktën 13 të vdekur

Evropë

Përmbytje në Francë, të paktën 13 të vdekur

Më: 15 tetor 2018 Në ora: 13:55
Francë

Të paktën 13 vetë kanë humbur jetën dhe pesë janë lënduar në përmbytjet që goditën pjesët jugperëndimore të Francës, njoftoi sot Ministria franceze e Brendshme.

Një person mungon dhe pesë vetë janë lënduar rëndë, raportoi AP.

Për shkak të përmbytjeve në rajonin e Od në jugperëndim të Francës, shumë rrugë u përmbysën dhe lumenjtë u frynë pasi natën ra shi për disa orë, thanë zyrtarët lokalë.

Prefekti i rajonit, Alain Turion i tha kanalit francez BFMTV se gjashtë helikopterë po përpiqeshin të ndihmonin njerëzit që mbetën të bllokuar në kulmet e shtëpive, por që moti i vështirë e bëri të vështirë për përpjekjet e shpëtimit që përfshinin 250 zjarrfikës dhe 100 policë.

"Njerëzit ishin bllokuar në çati. Ne do t'i duhet t'i evakuojmë me një fluturake, sepse nuk mund t'i arrijmë me varka për shkak të sasisë së madhe të ujit dhe kjo është shumë e rrezikshme, "tha ai.

AP transmeton se një pjesë e viktimave u regjistruan në zonën rreth qytetit Vijgelenk dhe se lumi lokal u rrit në më shumë se gjashtë metra në Konk-sur-Orbil.

Në pamjet televizive shihet ujë që kalon përmes qyteteve dhe fshatrave, si dhe makina të zhytura.

Pretendohet se shkollat në atë zonë janë të mbyllura dhe autoritetet i bëjnë thirrje popullatës që të qëndrojë në shtëpi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat