Parlamenti refuzon Kristersson në postin e kryeministrit - Bota Sot
Parlamenti refuzon Kristersson në postin e kryeministrit

Evropë

Parlamenti refuzon Kristersson në postin e kryeministrit

Më: 14 nëntor 2018 Në ora: 14:01
Ulf Kristersson

Ulf Kristersson, kreu i konservatorëve suedezë humbi  votëbesimin në parlament, duke mos u konfirmuar kryeministër dhe rrjedhimisht duke mos patur mundësi për të krijuar një qeveri të re.

Shumica e 195 deputetëve nga 349 gjithsej, votuan kundër Kristerssonit.

Ai u mbështet vetëm nga 154 e tyre.

Për të marrë poshtin e kryeministrit, Kristerssonit i duhej të siguronte një shumicë në parlament me të paktën 175 deputetë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...