Fshiu hundët me flamur të Spanjës, del para gjykatës - Bota Sot
Fshiu hundët me flamur të Spanjës, del para gjykatës

Evropë

Fshiu hundët me flamur të Spanjës, del para gjykatës

Më: 27 nëntor 2018 Në ora: 19:31
Fshiu hundët me flamur të Spanjës, del para gjykatës

Komiku spanjoll Danijel Mateo (29) u paraqit në një gjykatë në Madrid nën dyshimin për poshtërim të simboleve kombëtare dhe shkaktim të urrejtjes, pasi gjatë një skeçi televiziv fshiu hundët me flamurin spanjoll.

Mateo refuzoi të dëshmojë në gjykatë, duke argumentuar se kishte nevojë për më shumë kohë për t'u përgatitur për mbrojtje dhe shtoi se ishte i shqetësuar për imazhin e shtetit, pasi “klouni ishte nxjerrë para gjyqtarit vetëm pse kishte kryer punën e tij”.

Ndryshe, skeçi televiziv i komikut spanjoll shkaktoi një debat mbi patriotizmin dhe kufijtë e lirisë së fjalës në shaka, ndërkohë që disa përdorues të rrjeteve sociale kërkuan bojkotin e kanalit që transmetoi programin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...