Shkallë e lartë rreziku për terror në Francë - Bota Sot
Shkallë e lartë rreziku për terror në Francë

Evropë

Shkallë e lartë rreziku për terror në Francë

Më: 12 dhjetor 2018 Në ora: 10:43
Francë

Në tregun e krishtlindjeve në Strasburg një 29-vjeçar qëlloi pa dallim duke vrarë tre vetë dhe plagosur mjaft të tjerë. Policia është në kërkim të tij, bëhet e ditur, se ai ka qenë i dënuar edhe më parë në Gjermani.

Një person i armatosur vrau të paktën tre vetë në tregun e krishtlindjeve në Strasburg. Këtë e konfirmoi ministri i Brendshëm francez, Christophe Castaner të mërkurën në orët e para të mëngjesit. Pas një shkëmbimi zjarri me policinë ai ndodhet në arrati. 29 vjeçari ishte në fokusin e policisë dhe konsiderohej si islamist i rrezikshëm edhe më parë, madje të martën në mëngjes ka pasur një urdhërarresti për të, por ai nuk u gjend në shtëpi, sipas televizionit, France Info. Ky person ka qenë i dënuar më parë edhe në Gjermani për vjedhje dhe është dëbuar në vitin 2017 në Francë. Sipas mediave franceze, personi, emri i të cilit nuk u bë publik, ka qenë radikalizar si islamist në burgjet franceze.

Image

Presidenti francez, Macron thirri në Paris një mbledhje urgjente të kabinetit të sigurisë, ku morën pjesë si kryeministri Edouard Philipe edhe ministrja e Mbrojtjes, Florence Parly. Qeveria franceze ka shpallur shkallën më të lartë të rrezikut të terrorit në Francë.

Qeveria gjermane reagoi e tronditur pas aktit të terrorit në Francë. Zëdhënësi i qeverisë, Steffen Seibert shkroi në twitter se "jemi të tronditur nga lajmi i tmerrshëm. Ne mbajmë zi për të vrarët dhe jemi me mendimet e dëshirat për shërim tek të lënduarit." Në kufirin gjermano-francez janë vendosur ndërkohë kontrolle.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat