Mbrojtësi i PSG del në protesta - Bota Sot
Mbrojtësi i PSG del në protesta

Futboll

Mbrojtësi i PSG del në protesta

Më: 3 qershor 2020 Në ora: 16:42
Mbrojtësi i PSG del në protesta

Adama Traore ishte 24 vjeç kur u arrestua ndërsa po hipte në biçikletë me vëllain e tij në vitin 2016.

Ai vdiq në një stacion të policisë në periferi të Parisit, duke bërë që prindërit e tij të paraqisnin një ankesë për vdekje me shkas.

Pas tre raporteve të mëparshme që u përpoqën të fshehnin vdekjen e tij përmes ‘sëmundjes së zemrës ose infeksionit’, një raport mjekësor-gjyqësor të martën përfundimisht konfirmoi se vdekja e Traore ishte shkaktuar nga asfiksimi.

Ky vendim, i dhënë në të njëjtën javë në të cilën protestat dhe trazirat vazhdojnë në të gjithë Shtetet e Bashkuara pas vdekjes së George Floyd, rezultoi që mbi 20 mijë njerëz të dilnin në rrugët në Paris, mes tyre Kurzawa.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat