Pulisiq është duke provuar një pozicion të ri

Më: 3 janar 2024 Në ora: 12:29
Christian Pulisiq

Christian Pulisiq është duke provuar një pozicion të ri te Milani, pasi Stefano Pioli duket të nxjerrë më të mirën nga ylli shumë inteligjent.

Ish-sulmuesi i Chelseat u inkuadrua në minutën e 70-të gjatë fitores 4-1 të Milanit ndaj Cagliarit në Kupën e Italisë. Pavarësisht se luajti për vetëm 20 minuta, Pulisiqi dha një kontribut në gol pasi ngriti Rafael Leaon për goditjen e vonuar të anësorit.

Pioli qëndroi në formacionin e tij të preferuar 4-2-3-1 gjatë gjithë ndeshjes dhe pasi ai solli Pulisiqin, ai provoi sulmuesin e SHBA-së në mes me Leaon dhe Samuel Chukwuezen në të dyja krahët.

Kur trajneri u pyet nëse po provonte një organizim të ri, ai u përgjigj: “Ishte aty nga fillimi, ne ndryshojmë shumë.

Unë do të doja shumë Pulisiqin si një Trequartista [playmaker i avancuar], ai është një lojtar shumë inteligjent. Tani, me dëmtimin e Chukwuezes, ngushton një zgjidhje tjetër, por do të shohim”.

Pulisiqi ka qenë në formë të mirë që kur u transferua në Milan nga Chelsea verën e kaluar dhe tani mburret me 12 gola në 23 ndeshje në të gjitha garat për kuqezinjtë. Ai ishte vendimtar kundër Sassuolos pasi shënoi golin në fitoren 1-0 ndaj Neroverdit në ndeshjen e fundit të Milanit në vitin 2023.

Dhe ai nuk mund të kishte kërkuar një fillim më të mirë për vitin 2024, pasi ai realizoi 13 nga 14 pasimet e tentuara kundër Cagliarit, në paraqitjen e tij të shkurtër të martën në mbrëmje në kompeticionin e Kupës së Italisë.