Vargjet e mia - Bota Sot
Vargjet e mia

Kultura

Vargjet e mia

Nga: Zymer Mehani Më: 2 tetor 2019 Në ora: 07:28
Zymer Mehani

Vargjet e mia

Burojnë nga shumë plagë

Dhe nga kohë e shkuar që na ka lënë vrragë

Vargjet e mia

Burojnë nga e vërteta

Dhe nga shumë andralla që na shkakton jeta

Vargjet e mia

Burojnë pa urrejtje

E s’ shterojnë si lumë që s’ka ujë për etje

Vargjet e mia

Burojnë për këtë Tokë të Gurëzuar

Dhe për lot t’Rozafës n’kala të muruar

Vargjet e mia

Shpërthejnë porsi lavë vullkani

Vërshojnë nga shpirti im me fuqi Titani

Vargjet e mia

Burojnë për ble të flokut tënd, vashë Kosove

Për tëndin qerpik porsi krah shqiponje

Vargjet e mia

Shpërthejnë me furi

Për fëmijë të dëshmorëve, që rriten në liri

Vargjet e mia

Shpërthejnë si furtunë e paparë

Për Dëshmorët e Kombit- në t’ Atdheut Altar.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...