Monumenti i rëndësishëm i kulturës sonë kombëtare - Bota Sot
Monumenti i rëndësishëm i kulturës sonë kombëtare

Kultura

Monumenti i rëndësishëm i kulturës sonë kombëtare

Më: 12 maj 2020 Në ora: 07:21
Ilustrim

Më 12 maj 1226, u dorëshkrua në manastirin e Shën Andreas, afër Krujës, në atë kohë qendër e Principatës së Arbërit Kodiku “Vatikeanus Greaus” me numrin 103, që ruhet në Arkivin Qendror të Shtetit, një monument i rëndësishëm i kulturës sonë kombëtare.

Në këtë Kodik është përfshirë një epitaf metrik, kushtuar arkedhiakut të Arbanonit, Kostandin Meles.

Aty gjenden edhe disa epigrame të Dhimitrit të Arbërit, që dëshmojnë për historinë e kësaj principate dhe autoktoninë e shqiptarëve në trojet e tyre.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat