Një mall

Kultura

Një mall

Nga: Dibran Demaku Më: 9 prill 2021 Në ora: 12:24
Dibran Demaku

 

Një mall

tërë ditën të prita
nuk u bëre i e gjallë
dhe kur erdhi mbrëmja
më përvëloi një mall...

Digjet syri

as flete e shkruar as fjale
as ikje as kthim
ne lotin e vale
digjet syri im...

Një pikë vesë

besë e shpresë
shpresë e besë
ëndërr-zhgjëndërr
një pikë vesë...

Në ëndrrën...

në ëndrrën e gjumit të parë
erdhe si anije pa fanar
në ëndrrën e gjumit të dytë
ëmbël të buzëqeshnin sytë
në ëndrrën e gjumit të tretë
agimet i zgjoje vetë
në ëndrrën e gjumit në vazhdim
e more edhe bekimin tim...

Intrigë e dashuri

gjuhemi nga larg me mall e mërzi
në ëndrrat e shpuara që mbetën larg
në lojën e gjatë intrigë dhe dashuri
lëngon metaforë e ngrysur në çdo varg

në lojën e gjatë intrigë dhe dashuri
lëngon metaforë e ngrysur në çdo varg
gjuhemi nga larg me mall e mërzi
në ëndrrat e shpuara që mbetën larg...

Nise lojën tinëz

në fillim të ditës
ngrite rrufepritës

në fillim të stinës
nise lojën tinëz

lojën e pikëllimit
në ëndrrën e trimit

në qëndismë të vargut
nxore hijen e pragut...

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat