Dua të besoj - Bota Sot
Dua të besoj

Kultura

Dua të besoj

Nga: Xhevrije Kurteshi Nimani Më: 9 korrik 2018 Në ora: 08:07
Xhevrije Kurteshi Nimani

Dua të besoj se ende më pret

Dua të besoj se ende më flet

Ta shoh shkëlqimin e syve plot mall

Buzëqeshjen në buzë e gëzimin e madh.

Dua të besoj se prap do ta ndëgjoj

Zërin tënd të ëmbël e të bisedojm

Për kohët e shkuara që flet me krenari

Për prindërit, të afërmit dhe jetën në tërsi.

Dua të besoj se prap në mbrëmjet e freskëta të verës

Ta ndjejë dorën tënde të butë

Që mbi supe t'më hedh ndonjë rrob të ngrohtë

Vishe bija ime se sonte mbrëmja bënë ftoht.

Dua të besoj se prap do ti shoh

Ata sy e tu të përlotur si dikur

Ku ditët e pushimit kalonin shumë shpejt

Dhe vinte koha prap me u përshëndet.

Dikur loti yt më rëndonte si gur

Kur ti më uroje rrugë të mbarë për në kurbet

Mundohesha që dhembjen time ta mbaj

Që ty të mos mërzisja se të kisha xhan.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera