“Muzat e Alpeve 2018” përkujtojnë Basri Çapriqin, Nazmi Rrahmani merr çmimin për vepër jetësore - Bota Sot
“Muzat e Alpeve 2018” përkujtojnë Basri Çapriqin, Nazmi Rrahmani merr çmimin për vepër jetësore

Kultura

“Muzat e Alpeve 2018” përkujtojnë Basri Çapriqin, Nazmi Rrahmani merr çmimin për vepër jetësore

Më: 9 korrik 2018 Në ora: 14:57

Manifestimi letrar ndërkufitar “Muzat e Alpeve 2018” i Shoqatës Rajonale e Shkrimtarëve “Teuta” realizuar në bashkëpunim me Teatrin Shqiptar në Amerikë si dhe me Shoqatën e Artistëve dhe Shkrimtarëve “Art Club”të Ulqinit, sivjet filloi në Gjakovë, vazhdoi në Ulqin dhe do të përmbyllet në Krujë me ndarjen e Çmimit për Vepër Jetësore “Teuta”.

Ndërsa, sipas kryetarit të komunës së Ulqinit Loro Nrekiq, “Muzat e Alpeve” kanë kapërcyer kufijtë rajonal duke dëshmuar fjalët e shkrimtarit të mirënjohur malazez Jevrem Berkoviq, i cili me rastin e pranimit të Çmimit për Vepër Jetësore “TEUTA” pat thënë se” miqësia e popujve fillon nga shkrimtarët dhe se manifestimet si “Muzat e Alpeve”udhëheqin drejt jetës së përbashkët”. Kryetari Nrekiq me këtë rast shtoi të jetë tejet I lumtur ky aktivitet letrar zhvillohet edhe në qytetin e Ulqinit, kultura e të cilit daton qe 2500 vjet dhe vazhdon të nxjerr artistë e shkrimtarë, të cilët me krijimtarinë e tyre zënë vend të rëndësishëm në letërsinë mbarëshqiptare. “Ndër ta padyshim është edhe poeti dhe kritiku I mirënjohur dr. Basri Çapriqi i cili u nda nga jeta por la pas vetes veprimtarinë me të cilën I ka siguruar vetvetes vend nderi në panteonin e kulturës shqiptare. Ndaj, siguroj artdashësit e veçanërisht “Teutën”, i siguroj se gjithmonë në mbështetjen e komunës së Ulqinit”.

Ambasadori i Republikës së Kosovës në Mal të Zi, Skender Durmishi tha se takime dhe komunikime të artit, të kulturës dhe të shkencës na duhen më shumë se çdo gjë tjetër sepse, është mungesa e komunikimit mes njerëzve ajo që prodhon negativitet, mosnjohje, mospranim dhe gjëra të tilla të cilat I mbajnë distancat gjithmonë aktive. “Ne tashmë kemi një marrëveshje ndërshtetërore ndërmjet dy ministrive tona të kulturës dhe brenda saj janë pikërisht aktivitete të tilla bashkëpunimi në këtë fushë. Ndërsa, veprimtaria juaj ndër vite dhe aktiviteti juaj dje në Gjakovë, sot në Ulqin dhe nesër në Krujë është një hap jashtëzakonisht i rëndësishëm në këtë drejtim. Prandaj, Ambasada e Kosovës në Mal të Zi do të dëshironte të ketë rolin e vet si dhe të japë kontributin në koordinimin e aktiviteteve të tilla,ndërsa ju mund të llogarisni në bashkëpunimin tonë”-shtoi ambasadori Durmishi në fjalën e tij.

Ndërsa, shkrimtarja dhe gazetarja Ajete Bëqiraj, kryetare e Shoqatës Rajonale të Shkrimtarëve “TEUTA”, shprehu mirënjohjen e veçantë ndaj kryetarit aktual të komunës së Ulqinit Loro Nrekiq, për mundësinë e ndalimit me aktivitete edhe në Ulqin në të cilin siç tha, nuk iu ishte ofruar mundësi ta bënin përgjatë viteve paraprake në një nivel të tillë dhe se Ulqini ishte prehri i romanit të saj të parë rinor “Ylli i Fatit i pushonte në dorë”.

“S ke me dal nga parajsa”, ishte poezia me te cilën prof.dr. Sali Bashota filloi kumtesën kushtuar jetës dhe veprës se shkrimtarit dhe studiuesit të mirënjohur ulqinak Basri Çapriqit, i cili iu përkiste gjithë hapësirave mbarëshqiptare dhe la pas vetes një bagazh të pavdekshëm në thesarin e letërsisë mbarëshqiptare, ballkanike e me gjërë ndonëse pa I mbush te 58-tat iku nga kjo botë tokësore për t’u ngritur përgjithmonë në botën e pavdekshme të vlerave letrare të letërsisë shqipe. “Basri Çapriqi ishte poet i mrekullueshëm, eseist briliant, studiues i letërsisë dhe mësimdhënës i veçantë, ndërsa vepra e tij me ese e poezi , e cila është përfshirë në dhjetëra antologji botërore. Vlera e veprës së tij në fushën e studimeve letrare si dhe në atë të poezisë dëshmon se Basri Çapriqi do të mbetet ndër poetët dhe studiuesit me të rëndësishëm të hapësirave mbarëshqiptare”.

Martinoviq: “Çapriqi në radhën e shkrimtarëve që vetdijësojnë popujt”

Ndërsa, shkrimtari I mirënjohur malazez Mirash Martinoviq, laureat i 4 i Çmimit “TEUTA” në hapje të orës letrare kushtuar jetës dhe veprës së Basri Capriqit solli përshëndetjet e akademikut Jevrem Brkoviq.

Dita e dytë e manifestimit Letrar Ndërkufitar “Muzat e Alpeve 2018” u përmbyll me mirënjohje për “Art Club”-in dhe për kryetarin e komunës së Ulqinit Loro Nrekic, si dhe me një darkë të përbashkët shtruar nga komuna e Ulqinit. Përderisa, dita e tretë e manifestimit vazhdon në qytetin e Krujës, ku edhe do të ndahet Çmimi për Vepër Jetësore “Teuta”, shkrimtarit të mirënjohur nga Kosova, Nazmi Rrahmanit. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera