Shqiptarët, sado “të ndarë”duhet “të ecin të bashkuar - Bota Sot
Shqiptarët, sado “të ndarë”duhet “të ecin të bashkuar

Kultura

Shqiptarët, sado “të ndarë”duhet “të ecin të bashkuar

Nga: Dr.Nijazi Halili Më: 14 gusht 2018 Në ora: 12:57
Dr.Nijazi Halili

Kujtimet nga ligjërata me ish Akademikun e ndjerë Esat STAVILECI, me 2004 në Pallatin Asim Vokshi-Gjakovë! Ishte një  periudha kohore e vitit 2004 ku isha i ftuar në cilësinë e mikut në një tryezë politike e cila po mbahej në Pallatin e Kulturës “Asim Vokshi” në Gjakove, që mua po më shoqëroj Profesori i ndjerë Durmish Rizvanolli.

I nderuari akedmik Esart Stavileci, kishte një porosi që shqiptarët kanë kaluar nëpër histori shumë të hidhur e që duhet të jenë shumë të vëmendshëm për të ardhmen e tyre, si popull dhe si komb. Ata duhet të jenë shumë të ndërgjegjshëm se këto janë “kohë dramatike”, me mundësin e “marrjes së vendimeve afatgjate”. Vendimet “e mëdha”, ç’është e vërteta, edhe merren për periudha të mëdha kohore. Duhet të jemi të kujdesshëm se si do të pozicionohemi sot si popull dhe si komb, sepse nga ai pozicionim do të varet e nesërmja jonë.

Prandaj, një prej porosive të profesorit Stavileci ishte që jo vetëm të ndryshojmë fjalorin politik shqiptar, por edhe ta unifikojmë atë. Unifikimin e fjalorit politik nuk do ta arrijmë, për derisa nuk i bashkërendojmë veprimet dhe për “çështjet madhore”nuk ndërtojmë qëndrime të përbashkëta dhe për derisa nuk angazhohemi për mbështetjen e tyre.

Shqiptarët, sado “të ndarë”duhet “të ecin të bashkuar”. Në këtë “ecje” që nuk do të jetë as e lehtë dhe as e pamundimshme, veprim i parë duhet të jetë pikërisht përpjekja , të shprehem figurativisht për “t’iu përmbajtur një fjalori”, meqë, edhe ashtu, kemi një gjuhë.

 E konsideroj si të domosdoshëm për momentin nëpër të cilin po kalojmë harmonizimin e fjalorit politik, në mënyrë që të jemi më të qartë në kërkesat tona.

Kujtime nga Akademik Esat Stavileci, 2004 Gjakovë!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...