“Shqiptarët dhe kroatët janë vëllezër”! Videoja që po çmend serbët - Bota Sot
“Shqiptarët dhe kroatët janë vëllezër”! Videoja që po çmend serbët

Lajme

“Shqiptarët dhe kroatët janë vëllezër”! Videoja që po çmend serbët

Më: 2 prill 2019 Në ora: 19:28

“Kroacia nuk i harron heronjtë shqiptarë”, ky është mesazhi i videos që së fundmi është shpërndarë shumë në rrjetet sociale.

Në këtë video thuhet se shqiptarët dhe kroatët janë vëllezër, gjersa jepen edhe arsyet për një konstatim të tillë.

E ndër arsyet më të fuqishme padyshim se është pjesëmarrja e një numri të madh shqiptarësh në luftën për pavarësinë e Kroacisë.

Rreth 2000 shqiptarë derdhën gjakun e tyre për Kroacinë pavarësisht, gjuhës, dallimeve fetare e etnike.

Ndër heronjtë shqiptarë që luftuan për Kroacinë përmenden Bekim Berisha-Abeja, Fehmi Lladrovci, Xhelal Hajda-Toni, Rrahim Ademi e shumë të tjerë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...