Malazezët kundërshtojnë vendimin që të votojnë vetëm personat me dokumente të Kosovës - Bota Sot
Malazezët kundërshtojnë vendimin që të votojnë vetëm personat me dokumente të Kosovës

Lajme

Malazezët kundërshtojnë vendimin që të votojnë vetëm personat me dokumente të Kosovës

Më: 12 shtator 2019 Në ora: 11:13
Malazezët kundërshtojnë vendimin që të votojnë vetëm personat me dokumente të Kosovës

Shoqata e Malazezëve të Kosovës ka kundërshtuar vendimin e KQZ-së që vetëm personat me dokumente të Kosovës kanë të drejtë vote më 6 tetor.

Sipas tyre, ky është vendim i paligjshëm dhe në shkelje të të drejtave të njeriut. Ata thonë se me këtë vendim KQZ po iu mohon të drejtën e votës 20 mijë malazezëve të cilët jetojnë në veri të Kosovës dhe jashtë vendit.

“Vendimi i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve që thotë se vetëm votuesit me dokumente të Kosovës lejohen të marrin pjesë në zgjedhje është plotësisht i paligjshëm. Tërheqja e të drejtës së votës së qytetarëve në listën zgjedhore është shkelja më e rëndë e të drejtave të njeriut dhe saktësisht ligjit zgjedhor të Kosovës, përkatësisht neni 90 i Ligjit Zgjedhor dhe neni 16 i Rregullores së Zgjedhjeve 09/2013. Ky akt diskriminues ka prekur 20,000 malazezë që jetojnë në veri të Kosovës dhe jashtë Kosovës”, thuhet në deklaratë.

Shoqata e Malazezëve të Kosovës kërkon nga akterët që të ndikojnë tek KQZ në shfuqizimin e këtij vendimi pasi cenon legjitimitetin e zgjedhjeve dhe të mos dëgjojnë palët që janë kundër arritjes se paqes në Ballkanin Perëndimor.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...