Vujiçiq: Fjalimi i Vuçiqit tregon se Beogradi zyrtar më në fund e sheh realisht situatën në Kosovë - Bota Sot
Vujiçiq: Fjalimi i Vuçiqit tregon se Beogradi zyrtar më në fund e sheh realisht situatën në Kosovë

Lajme

Vujiçiq: Fjalimi i Vuçiqit tregon se Beogradi zyrtar më në fund e sheh realisht situatën në Kosovë

Më: 10 shtator 2018 Në ora: 10:06
Slobodan Vujiçiq

Kryetari i Shoqatës së Malazezëve të Kosovës, Slobodan Vujiçiq, ka thënë se vizita dhe retorika e presidentit serb Aleksandar Vuçiq është një konfirmim i fuqishëm se Beogradi zyrtar më në fund realisht e sheh situatën në Kosovë, është i vetëdijshëm për gabimet e së kaluarës dhe se është gati për një marrëveshje historike dhe një paqe të qëndrueshme ndërmjet serbëve dhe shqiptarëve.

“Meqë kishim guximin të kritikonim qëndrimet dhe retorikën e ish-zyrtarëve të Beogradit, këtë herë ne duhet të mbështesim mesazhet pozitive që Presidenti i Serbisë dërgoi gjatë vizitës së tij dyditore në Kosovë”, vlerëson Vujiçiq.

Siç ka thënë tutje, Vujiçiq, “ne veçanërisht mirëpresim faktin se në asnjë fjalë nuk i ka ofenduar shqiptarët e Kosovës, por përkundrazi ka dërguar mesazhe të paqes, stabilitetit dhe të ardhmes për serbët dhe shqiptarët”.

“Një marrëdhënie e tillë duhet të inkurajojë të gjithë njerëzit që duan paqe të përhershme”, ka përfunduar Vujiçiq.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...