Pse ndodhin puthjet për Vitin e Ri? - Bota Sot
Pse ndodhin puthjet për Vitin e Ri?

Life style

Pse ndodhin puthjet për Vitin e Ri?

Më: 30 dhjetor 2018 Në ora: 22:04
Foto ilustrim

Në Kolumbi, njerëzit marrin një valixhe dhe të vrapojnë kështu ata mendojnë se në vitin e ardhshëm do të kenë një udhëtim të rëndësishëm.

Në Danimarkë kanë një traditë që hedhin  karrigen për një fillim të ri.

Në Rusi është e zakonshme të shkruani një dëshirë për vitin e ri në një copë letre, ta digjni, përzieni hirin në shampanjë tuaj dhe të derdhni para mesnatës.

Por në disa shtete të ndryshme të botës ndodhë që të gjithë pasi bëhet momenti i ndërrimit të moteve të përqafojnë njëri-tjetrin.

Kështu tradita e puthjeve menjëherë pas ndërrimit të moteve sipas historianëve thuhet se ka prejardhjen e Romës së lashtë , ku ata mblidheshin pinin dhe hanin ushqime, dhe festonin fundin e sezonit të mbjelljes duke nderuar Saturnin, zotin e bujqësisë, çlirimin dhe kohën, me një festival njëjavor, kështu ata për këtë putheshin.

Kështu më vonë filloi të përdoret kjo edhe  në shumë vende të ndryshme të botës, po për arsye të ndryshme, disa thonë se i falënderojnë këta njerëz që janë pjesë e jetës së tyre, disa thonë se e bëjnë këtë nga gëzimi i ndërrimit të moteve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat