5 arsye pse humbja e një qeni është aq e keqe sa të humbësh një të afërm - Bota Sot
5 arsye pse humbja e një qeni është aq e keqe sa të humbësh një të afërm

Life style

5 arsye pse humbja e një qeni është aq e keqe sa të humbësh një të afërm

Më: 18 mars 2019 Në ora: 15:33
Ilustrim

Çdokush që ka pasur një qen e di se çfarë do të thotë të kesh frikë ta humbësh. Disa njerëz besojnë se është diçka krejtësisht e ndryshme nga humbja e një anëtari të familjes, por në realitet nuk është.

Sipas hulumtimit të publikuar në Gazetën Zyrtare të Studimit të Sjelljes Humane dhe Evolucionit, kapërcimi i vdekjes së një kafshë mund të jetë edhe më e vështirë se zhdukja e një anëtari të familjes. Këtu janë 5 arsyet pse humbja e një qeni është aq e dhimbshme sa humbja e një anëtari të familjes:

1.Lidhja kimike

Sipas studimit, lidhjet që krijojmë me kafshët tona janë shumë të ngjashme me ato që kemi me njerëzit. Truri ynë i interpreton ato në të njëjtën mënyrë dhe trupi prodhon saktësisht të njëjtat hormone. Kjo është arsyeja kryesore që na bën të duam qentë si familja, meqë të njëjtat procese kimike ndodhin.

2.Konventat negative të shoqërisë

Kur një shok i qenit vdes, për fat të keq nuk mund të mbajmë zi si të duam për një njeri. Në rastin e dytë, konsiderohet shoqërisht e lejueshme të kërkohet ndihmë nga një psikoterapeut, por kur një qen vdes, zia duhet të përpunohet më shpejt, sepse kjo është ajo që të tjerët e konsiderojnë të pranueshme. Për më tepër, pjesëmarrja në terapi për një gjë të tillë mund të ketë pasoja negative sociale.

3.Dashuria

Kur kafsha jonë vdes, ne nuk humbim "vetëm" një qen, por edhe ndjenjat që na ka dhënë, dashurinë e tij, komoditetin e pranisë së tij dhe kompaninë. Qentë u japin njerëzve një lloj dashurie të pakushtëzuar që shpesh nuk gjendet tek njerëzit.

4.Kujtimet dhe rutinat

Pas humbjes së një qeni, edhe zakonet tona ndryshojnë. Ju nuk shkoni më për t’i marrë për një shëtitje, ju nuk i përgatisni ushqim dhe ju nuk prisni që t’i shohin ata të kërcejnë në shtrat në mëngjes. Një zbrazëti që është e vështirë për t’u kapërcyer.

5.Dënimi

Ndonjëherë ne jemi të detyruar të vendosim për jetën e qenit tonë për shkak të sëmundjeve shumë serioze. Në këtë rast ndjenja e fajit mund të marrë përsipër. Edhe pse e dimë thellë se ishte zgjedhja më e mirë, ne mund të vuanim ende. Sjellja e këtij faji me ne mund të bëjë lamtumirën edhe më të vështirë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...