5 gjëra që duhet të dimë kur papritur fillojnë të na bien flokët - Bota Sot
5 gjëra që duhet të dimë kur papritur fillojnë të na bien flokët

Life style

5 gjëra që duhet të dimë kur papritur fillojnë të na bien flokët

Më: 7 maj 2019 Në ora: 23:55
Ilustrim

Rënia e flokëve është një nga fenomenet më shqetësuese, sidomos në ditët e sotme ku niveli i stresit dhe pasiguria ushqimore janë në nivele alarmante. E të tilla rreziqe, manifestohen direkt tek një element i pamjes së jashtme, siç mund të jenë flokët. Mësoni tani pesë gjëra që duhet të dini kur nis rënia e papritur e flokëve...Çfarë e shkakton këtë fenomen dhe çfarë duhet të ndryshoni në jetën tuaj...

1

Është koha për të ndaluar dietat e dobësimit
Çfarë po ndodh: Ndryshimet drastike dietike, ndjekja e dietave super-proteinike ose duke provuar një nga ato spastrimet e forta që ju nuk duhet t'a bëni sepse mund të ndikojë në shëndetin e flokëve tuaj është një nga shkaqet kryesore që çon në një rënie të befasishme të flokëve. "Kur trupi mendon se nuk po merr ushqimin që i nevojitet, do të mohoj gjërat që mendon se nuk ka rëndësi", thotë Rachel Nazarian, MD, një dermatolog në Schweiger Dermatologji dhe profesor në Shkollën Mjekësore të Malit Sinai në Nju Jork. "Janë marrë parasysh organet tuaja të brendshme, truri juaj ka rëndësi, flokët tuaj, jo aq shumë." Rezultati: Rreth tre muaj pasi keni filluar një dietë të re ose keni bërë një pastrim, do të shihni shumë më tepër flokë që dalin nga zakonisht".

2

Është koha të drejtoheni tek një mjek i përgjithshëm 
Çfarë po ndodh: Ka disa kushte shëndetësore që mund të çojnë në humbjen e flokëve, duke përfshirë këtu edhe çështjet e tiroides apo kushtet autoimune. Në të vërtetë, shkaku më i zakonshëm i rënies së tyre është alata e alopecisë, si një formë e lokalizuar e humbjes së flokëve të shkaktuara nga sistemi imunitar i trupit tuaj. Gjenetika luan një rol tjetër të rëndësishëm. Si ta rregulloni atë: Drejtohuni tek një mjek i përgjithshëm për të parë se cilat çështje të brendshme e shkaktojnë fenomenin e rënies së flokëve. Disa çështje, si lupusi për shembull mund të mos jenë të riparueshme lehtë, por sa më shpejt të drejtoheni tek një mjek aq më në kohë jeni që të riparoni shkaqet apo problematikat e mundshme.

3

Ju jeni më e stresuar nga sa mendoni
Çfarë po ndodh: Stresi kryesor psikologjik si: ankthi kronik i punës, fundi i një marrëdhënieje apo humbja e një të dashuri, mund të shkaktojë humbjen e flokëve, thotë Ranella Hirsch, MD, një dermatologe e certifikuar nga bordi në Boston. "Është një mënyrë e trupit që thotë: 'Hej, ne duhet të punojmë për këtë", thotë ajo. Si ta rregulloni këtë gjë: Përcaktoni mënyrën më të mirë për të mbajtur nën kontroll stresin, nëse kjo do të thotë të kërkoni ndihmë nga një terapist, duke medituar, duke u ushtruar në palestër, etj. Pasi të jeni në një vend më të mirë psikologjikisht, humbja e flokëve duhet të fillojë të zgjidhet vetë.

4

Efekte anësore të ilaçeve
Humbja e flokëve është një efekt i zakonshëm i shumë ilaçeve, por ka disa që janë më të prirur për ta shkaktuar atë. Ato përfshijnë medikamente për tiroidet, për kolesterolin, disa anti-depresiv, etj. Si ta ndreqni këtë: Bisedoni me mjekun tuaj nëse ka medikamente alternative që do ta trajtojnë gjendjen tuaj po kaq efektivisht, por nuk do të shkaktojnë rënien e flokëve tuaj.

Zgjidhni modele të lirshme flokësh
Çfarë po ndodh: Nëse modeli juaj i flokëve është me gërsheta të ngushtë apo bisht të tërhequr, çka i shtrëngon më shumë flokët, kjo rrit shanset për rënien në masë të tyre. Mund të jetë burim i shqetësimeve me flokët. Quhet alopecia e tërheqjes dhe është kur flokët përgjatë vijës së tyre fillojnë të bien për shkak se ka forcë shumë të qëndrueshme tërheqje. Si rregullohet: Thjesht lironi modelin e flokëve ose idealja do të ishte që t'i lini ato të lirshme fare, pa i kapur.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...